27
Stancolás – eszik-e vagy isszák?
Hogyan készül az egyedi forma?
„Stancolás : Stancolásnak azt a folyamatot nevezzük, amikor olyan nyomdai terméket állítunk elő, melynek nem négy, egymásra merőleges oldala van.”
Ha a kívánt formát nem tudjuk klasszikus „vágógéppel” (karos, ipari stb) egyenes vonalak mentén kivágni, akkor azt úgy tudjuk előállítani, hogy az előre megnyomtatott papírból egy speciális fém késekből álló szerszámmal (stanc-szerszám) formára vágjuk az anyagot, pont úgy, ahogy nagymama otthon a mézeskalács tésztából a csengőt, fenyőfát és csillagot szaggatja. A mi stancszerszámunk is pont ilyen, csak jóval nagyobb és élesebb. A sok „sütiforma” egy nagy fa keretbe van rögzítve, és egyszerre mozgatható.
Mit tud még a stancolás?
“Stancolás segítségével tehát szinte bármilyen forma kivágható a papírból. Íveltre vagy lyukasra is formálható az alapanyag. Legyen szó wobblerekről, kártyanaptárakról, mappákról, attrapokról, belógókról, dobozokról, a stancolás felhasználási területe végtelen. Ezzel a vágótechnológiával még a hajtáskönnyítő bígelés és a tépéskönnyítő perforálás is könnyedén megvalósítható.
Stancológépen a stancszerszámhoz hasonló eszközzel bígelni és perforálni is lehet.
Bígelés során lekerekített élű késeket használunk, így tökéletes hajtási vonalak érhetők el. Többek között például dobozok készítésekor alkalmazzuk, ahol szabálytalan alakzat kivágása mentén, a hajtási vonalaknál kell megtörni a papírt.
Perforálás esetén szaggatott kést alkalmazunk. Néhány ponton kihagyjuk a vágást, így könnyen letéphetővé válik a termék egy része. Gyakran használt megoldás például belépők gyártása során, így könnyen eltávolíthatóvá válik a belépő egy darabja a jegy lekezelésekor.” (ez a remek leírás innen származik)
Miért drága ez az eljárás?
A stanc szerszámot mindig az adott termékhez kell elkészíteni, a megrendelő ígényeinek megfelelően. Ez a szerszám így csak az adott forma kivágására képes. A szerszám készítése során vékony, hajlítható késekből álló, speciális falemezbe rögzített formát készítünk, amely a stancoló gépbe helyezve nagy nyomóerővel végzi el a kivágó-bígelő-perforáló műveletet. A stanc szerszámot csak az első gyártáskor kell megfizetni, utángyártáskor a nyomda tudja használni az első gyártáshoz készített stanckést. Létezik természetesen digitális eljárás is, de a megtérülése mindenképpen a gyártandó mennyisétől függ. Tehát új forma = új szerszám = plusz költség. Meglévő forma = nincs plusz költség.
Egy nyomda működése során rengeteg stancolt terméket állít elő. Ezért ha pl. egyedi formájú névjegykártyát, kilincs-infót, dossziét
akarunk rendelni, érdemes megkérdezni, hogy milyen stanc szerszámokkal rendelkeznek előző gyártásokból.
A grafika természetesen saját termékünknek megfelelően változhat, ha ez nem érinti a formát, nem is kell új szerszám, és máris megspóroltuk a szerszámköltség költségét.
Nagy példányszámú munkáknál lehetőség nyílik arra, hogy a nyomtatás és a stancolás egy menetben történjen. Időt és pénzt takarítva meg ezzel a megrendelőnek. Ezt INLINE stancolásnak nevezik.
Digitális stancolás és marás
A digitális stancolás hasonló előnyökkel bír a formakivágás területén, mint a digitális nyomtatás a nyomdatechnikában. Akár mintagyártásnál, vagy alacsony példányszámú rendeléseknél ideális megoldást kínál, mivel ennél a technológiánál nem szükséges stanc szerszámot készíteni, így a költségek összességében alacsonyabbak, maga a gyártás folyamata rugalmasabb és kevesebb kockázattal jár. Nagyobb mennyiségek gyártása esetén azonban mindenképpen a stancszerszám készítése jelent megoldást, hiszen ezres tételszámnál már a szerszám 1 db-ra jutó ktg-e is elhanyagolható tényező.
Érdeklődőbbeknek szeretném a következő vázlatot mellékelni, amivel a Paperfox lepett meg minket eredetileg:
A stancolás elvi vázlata
- Felső nyomólap
- Szerszámtest
- Stanclénia
- Kilökő gumi
- Stancolandó anyag
- Biegelő lénia
- Biegelő ellenforma
- Vágólap
- Alsó nyomólap
- A felső (1) és az alsó (9) nyomólap a stancgép igen merev sík felületei melyek a stancoláshoz szükséges erőt biztosítják.
- A szerszámtest (2) többnyire fából (rétegelt lemez) készül és fűrészeléssel vagy lézerrel vágják bele a stancléniák (3) megvezetéséhez szükséges formát. A szerszámtest készülhet plexi-ből, ekkor az átlátszó szerszám a nyomaton a mintához pozícionálható.
- A stanclénia (1) egy olyan acélszalag, melynek egyik éle edzett és ki van élezve. Ennek ellenére ez a lemezcsík egy egyszerű készi szerkezet vagy hajlítóautómata segítségével a kívánt formára hajlítható. A bevagdosott élű stanclénia (perforáló lénia) perforálásra használható, míg a lekerekített élű biegelő léniával (6) biegelhetünk.
- A kilökőgumi (4) a kivágott alakzat szerszámba ragadását akadályozza meg. Lehet bármilyen szivacsos anyag, pl. Polyfoam vagy igényesebb esetben habgumi.
- Biegelő ellenformával (7) a biegelés minősége jobb és így vékonyabb papírok is biegelhetőek. A vastagabb, kompresszibilis kartonok, a hullámpapír akár biegelő ellenforma nélkül is biegelhetőek.
- A stancolandó ív lehet papír, karton, hullámpapír, bőr vagy egyéb íves anyag.
- A gyakorlatban az alsó nyomólapot (9) valamilyen acél vagy műanyag vágólappal (8) fedik be és így védik azt a stanclénia élétől.
A következő lépés?
Ennyi információ után biztosan megvan már a saját formád, ami csak Rád vagy csak te cégedre jellemő. Nosza, rendeld meg tőlünk itt a pizzaszelet alakú névjegyedet, a fog alakú fogászati kuponodat, vagy a repülő alakú jegyzettömbjeidet, amivel a szállítmányozási céged ügyfeleit leped meg! Ha ötleteid megvalósításához tervezési segítségre is szükséged van, ezeken az elérketőségeken állunk rendelkezésedre: elérhetőségért ide klikkelj!